Jak wybrać pompę ciepła do domu?

Dodano: 2016-06-12 Przez: admin


Za pomocą pompy ciepła dom jest ogrzewany ciepłem, które pobiera się z wód gruntowych lub powietrza. Takie rozwiązanie cechuje się o wiele mniejszym zużyciem energii, niż w przypadku innych odpowiedników, zapewniających ogrzewanie domu. Kolejne zalety to przede wszystkim system działania, który jest w pełni zautomatyzowany. Pompa ciepła wyróżnia się tym, że do jej pracy nie jest potrzebne stosowanie paliwa, w związku z czym nie dochodzi do powstawania spalin. Dlatego pompę ciepła możemy z całą pewnością uznać za rozwiązanie ekologiczne. Brak spalin i dymu to również uniknięcie skomplikowanego systemu wentylowania. Do tego koszty ponoszone za ogrzewanie domu są dość niskie. Dzięki rosnącej ofercie producentów, tania pompa ciepła jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki dla każdego.

Pompy ciepła czerpiące ciepło z powietrza

Jest to rozwiązanie, dzięki któremu ciepło jest pobierane z powietrza. Odznacza się niższą efektywnością niż inne modele, chociażby gruntowe czy wodne. Wszystko dlatego, że temperatura powietrza jest zazwyczaj zbyt niska na efektywniejsze ogrzewanie domu. W zasadzie praca takiej pompy w dużej mierze zależy od tego, jakie są warunki, w których musi pracować. Wpływ na to posiada klimat i przeciętnie panująca temperatura. Tania pompa ciepła jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym niż grzejniki elektryczne, kocioł na gaz ziemny czy na olej opałowy. Droższa instalacja zwraca się już po kilku latach użytkowania, gdyż koszty ocieplania domu są o połowę niższe.

Pompa wodna do ogrzewania

Alternatywą są również pompy wodne, których źródeł energii jest woda gruntowa lub powierzchniowa. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane wtedy, gdy nasze zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo duże. Ogrzewanie za pomocą wód gruntowych jest bardziej opłacalne niż pompy gruntowe, nawet w okresie zimy. Duże znaczenie posiadają koszty związane z instalacją takiej pompy. Jednak tania pompa ciepła pozyskująca energię z wód jest jak najbardziej dla nas dostępna.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy